Reklamlar
Hizmetler Ve İnternet Reklamları
DMCA Sertifikası
Teknoloji haberleri
Teknoloji haberlerinden haberdar olmak isyorsanız, en son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız, sitemizi ziyaret edin.

E-Devlet Giriş | SSK Prim Sorgulama | SGK Prim Borcu


Günümüz Türkiyesinde kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili her türlü sorgulama ve hesaplama işlemleri başta olmak üzere diğer bilgi alma platformu olarak e devlet sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem ile vatandaşlar kendi üzerilerine olan tapu bilgilerinden araç sorgulamalarına, vergi borçlarından belediyelerdeki harç ve diğer işlemlere kadar onlarca hizmetten sınırsız ve sorunsuzca yararlanabilmektedirler.

E Devlet İlk Giriş

Vatandaşın devletin sunmuş olduğunu imkandan faydalanmaları için internetin olduğu bilgisayarlardan veyahut mobil cep telefonlarından indirilen e devlet uygulaması ile giriş yapmaları gerekmektedir. E devlet ilk giriş yapılırken pttden almanız gereken bir şifre gerekmekte. Bu şifreyi ilk defa giriyorsanız eğer yeni bir şifre oluşturmanız gerekmektedir. Bu şifreyi unutmayın çünkü eğer e devleti sık kullanmıyorsanız bu şifreyi unutma ihtimaliniz yüksek olmaktadır. Bu yüzde e devlet şifresi oluşturulurken kimsenin bilemeyeceği fakat sizin kolay hatırlayacağınız bir şifreyi seçmeniz yararınıza olacaktır. Giriş için tıklayınız https://www.turkiye.gov.tr

E Devlet Giriş Yap

Edevlete giriş yapmak için turkiye gov tr adresini kullanmanız gerekiyor ya da edevlet kapısı uygulamasını indirip giriş yapabilirsiniz. E devlet giriş yap sekmesine girince sizden tc kimlik no ve e devlet şifre bilgisi istenir. Bunları doğru olarak girdiğinizde yalnızca size özel olan e devlet sayfasına girmiş olursunuz.

E Devlet Şifresi Değiştirme

Postaneden aldığınız e şifreyi ilk girdikten sonra sizden e devlet şifresi değiştirme yapmanız istenmektedir. Bu alanda hatırınızda olacak bir şifre belirleyebilirsiniz. Edevlet şifre değiştirme oldukça kolay yapılabilmektedir.

E Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim ?

Bu e devlet şifremi unuttum ne yapmak gerekir sorusu bir çok vatandaşın sıklıkla aklından geçmektedir. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi hatırınızda olacak şifreler belirlemeniz gerekmektedir. Eğer hala e devlet şifremi unuttum ne yapabilirim diyorsanız edevlete ilk giriş yaptığınızda cep telefonu ve eposta adresini girmeniz gerekmektedir. E devlet şifre değiştirme yenileme sayfasına bu bilgileri girerek değişiklik yapabilirsiniz. edevlet giriş için tıklayınız

 

 

e-devlet-sifremi-unuttum

Modern dünyadaki her işlem için şifreler gerekir. E devlet şifremi unuttum ne yapabilirim, edevlet şifre yenileme gibi sorunlar edevleti sık kullanmayanların başına gelen temel şifre unutma konularından biri olmaktadır. Eğer edevlet şifresini unutunca ne yapmam gerekir diye düşünüyorsanız, turkiye.gov.tr sizin için bunun kolay bir yolunu sağladı.

Yayına alındığı ilk dönemlerde unutulan edevlet şifrelerini hatırlamıyorsanız tek seçeneğiniz ptt’ye gidip ücreti karşılığında yeni bir e şifre almak idi. Artık e devlet şifremi unuttum sorununa çözüm getirilerek şifre yenileme yapılabilmekte ve vatandaş postane şubesi arama derdinden kurtulurak kamu ile ilgili işlemlerini daha hızlı sürdürmektedir.

E şifre değiştirmek için de bir takım şartlar yer almaktadır. Eğer e devlet şifremi unuttum ne yapmam gerekiyor, e devlet şifremi unuttum kayıt no nedir gibi soruları aklınızdan geçiriyorsanız öncelikle e devlet şifresi değişme için cep telefonunuzu kaydetmeli ve geçerli bir e posta adresinizi girmelisiniz ve bu iki birimi de onaylamalısınız.

E Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim ?

Devlet kurumları ile olan ilişkilerimizi hızlıca gerçekleştirmemiz için postanelerden kimlik verilerek temin edilen edevlet şifreleri en sık unutulan şifreler olmaktadır. Bir kişi e devlet şifremi unuttum ne yapabilirim gibi bir soruyu aklından geçirdiğinde eğer edevlet girişi yaptığı dönemde telefon numarası ve email adresi doğrulama yaptı ise sonuca daha kısa sürede ulaşabilir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

E devlet şifresini unutma sonucunda yapılması gereken işlem e devlet şifre yenileme veyahut edevlet şifresi değiştirme işlemleridir. Bunun içinde edevlet şifremi unuttum bağlantısı kullanılarak sizden tc kimlik numarası, cep telefonu no, e posta adresi bilgileri istenir. Sisteme kaydetmiş olduğunuz bu bilgileri doğru olarak girip diğer güvenlik adımlarını geçtiğinizde e devlet şifremi unuttum şimdi ne yapacağım sorusunun yanıtından kurtulmuş olursunuz.

SSK Prim Sorgulama

Hizmet bilgisi almak isteyenlerin o ayki ya da geçmiş aylara ait sigortalarında görmek istedikleri ayrıntıya ssk prim sorgulama sayfaları ile ulaşmaktadırlar. Sigortalı bir işyerinde çalışırken ödenmiş olan ssk primlerini düzenli olarak sorgulamak ve kaç gün ssk sigortam ödenmiş sorularına yanıt bulmakla mükelleftir. Bu sayede sigortasız çalıştırılmanın önüne geçileceği gibi aynı zamanda emeklilik için de gerekli olan sgk ssk prim sayısını elde etmiş olmaktadırlar.

Sigortalı çalışmak çalışma kanunun temelinde yer alır. İşverenler sigortanızı yatırmakla yükümlü kılınmıştır. Bazı olumsuzluklara karşı da işçiler ssk prim sorgulama ile bunlara karşı tedbir alabilirler. Örneğin x firmasında işe başladığınızda ilk iş gününden itibaren sigortalı olmalısınız. Deneme süresi gibi durumlar için de bu geçerlidir. Bu sayede çalışılan işin türevi her ne olursa olsun yaşanabilecek kazalarda yaralanmalarda ve diğer iş kazası sonuçlarına karşı işyerinin sorumluluğu başlamış olur aynı zamanda da sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı bulmuş olursunuz.

SSK Prim Sorgulama Dökümü Nasıl Alınıyor ?

Vatandaşlık numarası olarak da bilinen tc kimlik no ile ssk prim sorgulama yapmak için e devlet şifresi gerekmektedir. Daha önceleri tc ile ssk prim sorgulama yapılırken başka bir belgeye ihtiyaç duyulmamasının nedeni esgm sorgulama sayfalarının aktif olması idi. Artık bu esgm kapalı olduğu için edevlet ile sigorta sorgulama yapılmaktadır.

Şifreli olarak yapılan ssk prim sorgulaması için edevlet kapısına gelinir ve şifreniz ile tc kimlik numaranızı ekrana girmeniz istenir. Ardından sgk sayfasıda bulunan 4a ssk prim öğrenme bağlantısına giriş yapılarak kaç gün sigortam var sorusunun yanıtını ssk prim sorgulama dökümü olarak karşınıza çıkacaktır. Sorgulamak için tıklayın https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu

 

SGK Prim Borcu Yapılandırma

Sgk prim borcu yapılandırma başvurusu için geç kalmadınız. SGK prim borçları tekrar yapılandırılacak. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve ayrıca Resmi Gazete ’de de yayınlandı. Dönem dönem Devlet yetkilileri tarafından, prim borçları ile ilgili sorunlar göz önüne alınarak, sistemler üzerine çalışılıyor. Vatandaşların birikmiş ve üzerine faiz binmiş olan birçok borçları üzerine tekrar bir resmi çalışma yapılıyor.

Bu süreçten itibaren, SGK prim borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Peki nasıl ve ne şekilde? Öncelikle borçlar sadece 2016 yılı Haziran ayından önceki borçları kapsıyor. Bu dönemden sonraki borçlar için geçersiz sayılacak. Bu yapılandırma ile borçların gecikme cezaları silinecek ve SGK prim borçları makul bir seviyede isteğe bağlı olarak taksitle düzenlenecek. Bu sayede eğer idare para cezanız varsa, yüzde 50’si silinecek.

Sahip olduğunuz prim borcunu 36 aya kadar taksit seçeneği ile ödeme imkanınız olacak ya da iki ayrı döneme de bölünebilecek. Eğer borcu peşin ödemek isterseniz de ana tutara eklenmesi gereken enflasyon farkı da alınmayacak. Sadece prim borcu değil; eğer Genel Sağlık Sigortası borcunuz varsa da yapılandırma kapsamındasınız demektir. Genellikle daha önce Gelir testi yaptırmamış olanlar bu durumdan mağdur olmuştu, hiçbiri Genel Sağlık imkânlarından yararlanamıyorlardı. Ancak bu düzenleme size gelir testi yaptırıp, borç yapılandırma imkânı sağlıyor. Yine 2016 Haziran ayından önceki borçları kapsayacak olan yapılandırma, gecikme faiz ücretlerini siliyor.

12 aya kadar taksit yapma imkanı tanıyor. Genel Sağlık Sigortası için son başvuru tarihi 2 Ocak 2017 olarak belirlendi. Öncesinde mutlaka gelir testi yaptırmanız gerektiğini de unutmayın. Bu tarihe kadar gelir testi yaptırabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra gelen sonuca göre, primlerinizi ödeyebilirsiniz. Zaten borcun ilk ay taksitini ödedikten sonra, Genel Sağlık sigortasından yaranlanmaya devam edebilirsiniz. Borç yapılandırma için tıklayınız https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Takvim
Saat