Reklamlar
Hizmetler Ve İnternet Reklamları
DMCA Sertifikası
Teknoloji haberleri
Teknoloji haberlerinden haberdar olmak isyorsanız, en son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız, sitemizi ziyaret edin.

CRM Programı Nedir?

Eskiden ürün ve hizmetlerin satışı günümüzde olduğu gibi planlı ve programlı bir şekilde hedef kitleye yönelik değil, her koldan saldırılarak müşteri portföyü arayarak yapılmaya çalışılmaktaydı. Artık günümüzde çok daha profesyonel şekilde çalışan firmalar, gereksiz zaman kaybı ve maliyetleri azaltmak adına ürün ve hizmetlerin doğru müşteriye, doğru satış pazarlaması ve doğru şekilde ulaştırılmasını amaçlamaktadır. İşte bu noktada CRM olarak adlandırdığımız sistem devreye girmektedir. CRM kısaca; müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak, müşterileri tanıyarak ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri saptamak ve buna uygun satış stratejisi, ürün ve hizmet geliştirmek, tüm bu bilgilerin bilgi sisteminde tutularak bir havuzda paylaşılması olarak tanımlanabilir. Bu konuda firmalara yardımcı olmak amacıyla CRM programı kullanılmaktadır.

                CRM programı kullanılarak hangi müşterinin, hangi ürün ve hizmete, hangi zamanlarda ve hangi fiyat aralığında ihtiyaç duyacağı konusunda bilgiler veren bir sistemdir. Bu sayede müşterileriniz ile aranızda ki iletişim ve iş bağınız kuvvetlenir, çalışanlarınızı daha doğru bir şekilde çalışmaya kanalize edebilir ve daha az maliyet ile daha yüksek kar oranlarına ulaşabilirsiniz. Bilgiye ulaşmanın artık bu kadar kolay olduğu bir dönemde CRM programı kullanarak elde edeceğiniz bilgiyi çok daha doğru analiz edip, birebir yapılan satış ve pazarlamalarda çok daha yüksek verim alabilirsiniz.

                Pazarlama üzerine bir şirketiniz varsa veya böyle bir şirketin üst düzey yöneticilerinden birisi iseniz sizde sektörünüzde daha üst sıralarda olmak, müşterileriniz tarafından tercih ediliyor olmak, müşteri ilişkilerinde son derece iyi olmak istersiniz. CRM programı kullanmak tam da bu yüzden sektörün gerekliliklerinden birisi olmuştur. CRM programı, müşterilerinize doğru ürün ve hizmeti en doğru anda, en doğru ücretlendirme ile sunmanıza olanak sağladığı gibi müşterilerinizin sizden beklentilerini karşılamanızda ve müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çekmekte yardımcı olmaktadır.

                Hiç kuşkusuz ki pazarlama ve satış sektörü insan ilişkilerinin çok üst düzeyde yaşandığı bir sektördür. Firmalar arasında ki güven ve memnuniyet sektörün ilerlemesi ve gelişmesinde, firmaların gelirlerini arttırmasında ve müşterilerin ihtiyaçlarının doğru şekilde karşılanmasında son derece önemlidir. Yanlış bir pazarlama stratejisi sizi ve şirketinizi adet “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” deyiminde olduğu gibi olumsuz bir duruma sokacaktır. Bir ürün ve hizmetin satışına başlamadan önce pazar araştırmasını doğru yapmak firmanın geleceği için çok önemli bir etmendir. CRM programı aracılığıyla yapılan pazar araştırmaları, müşteri ihtiyaçları, doğru fiyatlandırma ve zamanlama gibi bilgiler ve bu bilgilerin firma ve firma ortakları arasında ki paylaşımı çok önemli bir rol oynamaktadır.

CRM programı kullanmanın size sağladığı bir başka avantaj ise müşterilerinizin kendilerini çok daha değerli ve önemsendiklerini hissetmeleridir. Herkes gibi müşterileriniz de daha profesyonel şirketlerle, daha kaliteli ürün ve hizmet sunan şirketlerle çalışmak isterler. CRM programı kullanarak oluşturacağınız kusursuz ve etkin bir veri tabanı ile sizden beklenilenleri en iyi şekilde yerine getirip en doğru strateji ile en kaliteli ürün ve hizmeti müşterilerinize sunabilir, bu sayede müşterilerinizin güvenini kazanacağınız gibi onların gözünde çok daha kaliteli ve profesyonel bir intiba yaratabilirsiniz.

CRM programı artık bu sektörün vazgeçilmezlerinden birisi halini almıştır. Yalnızca ürün ve hizmet pazarlaması yapan firmalar için değil, bu firmalardan ürün ve hizmet satın almayı talep eden müşteriler için de çok önemli bir tercih sebebi olmaktadır. Kullanılan CRM programı firmanızın maliyetlerini düşürür, çalışanlarınızı gereksiz işlerde enerjilerini harcamadan doğru işe yönlendirir, müşteri memnuniyeti sağlar ve firmanızı doğru pazarlama ile doğru müşteriye ulaştırır.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03586.0600
Euro6.73446.7614
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Takvim
Saat