Reklamlar
Hizmetler Ve İnternet Reklamları
DMCA Sertifikası
Teknoloji haberleri
Teknoloji haberlerinden haberdar olmak isyorsanız, en son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız, sitemizi ziyaret edin.

Nuh: Büyük Tufan Filmi Eleştiri Odağı Oldu

Nuh: Büyük Tufan  Filmi -  2014

Hz.Nuh aleyhisselamın zamanında geçiyor ve Dünya üzerinde yaşan büyük tufanı anlatıyor. Filmin yönetmenliğinde  Darren Aronofsky var. Başrol oyunculuğunu ise Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Emma Watson paylaşıyor. Film büyük bir ilgi ile ülkemizde gösterime girdi. Yalnız girmesi ile din adamları ve ilahiyat uzmanları tarafından büyük eleştiri yağmuruna tutuldu.

Filmin senaryosunun gerçek ile bağdaşmadığını özellikle ileten ilahiyat uzmanları, gerçek olmayan olayların filmin içerisine sokulması ve  Hz.Nuh aleyhisselamın bir peygamber olmasına karşın , olması gerektiği gibi saygın bir biçimde gösterilmediği, özellikle çevresel olarak Hz.Nuh aleyhisselamın  bu tür ortamda bu şekilde yaşamadığı özellikle dile getiriliyor.

 Nuh: Büyük Tufan  Filmi

Malezya’da bu film şuanda yasaklanmış durumdadır.

Uzman ilahiyatçıların görüşleri şu şekilde oldu:

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır: Filmde Hz.Nuh aleyhisselama karşı iftiralar var. Nuh'un oğlunun babasını öldürmek için yaptığı planların hiçbir gerçekliği yok. Nuh Peygamberin filmde, "Allah'ın isteğiyle torununu öldürmeye karar verdiği, ancak daha sonra Allah'ın isteğine karşı gelerek öldürmekten vazgeçtiği" şeklindeki bir bölüm var. Bunlar hiçbir dini kaynağa uymuyor. Hazreti Nuh'un eşiyle ilişkisi ise uygunsuz.

Prof. Dr. Ömer Faruk Harman: Kur\'an-ı Kerim ve Tevrat tufana ilişkin bilgiler aktarıyor. Bu iki kaynağa göre filmde anlatılanlar doğru değil. Filmde gösterilenin aksine inanmayan tek bir kişinin bile gemiye binmesi söz konusu değil. Peygamberlik imajını zedeleyen unsurlar var.

Yrd. Doç. Eldar Hasanov:  Filmlerin doğruları anlatma gibi bir görevi olmasa da pek çok izleyenin bu tür filmlerde izlediğini doğru olarak kabul ettiğini biliyoruz. "Dine karşı din" olarak tarif edilebilecek alternatif bir inanç biçimi oluşuyor. Filmde bunun ipuçlarını görüyoruz. Bunlar tüm dinleri tehdit ediyor.

Prof. Dr. Muhit Mert: Film Nuh diyor peygamber demiyor!

Nuh tufanını anlatan 'Nuh: Büyük Tufan' filmini, Prof. Dr. Muhit Mert'le izledi. Muhit Hoca'nın filmden sonra dile getirdiği ilk cümle şu oldu: "Film Nuh diyor, peygamber demiyor."

Sonrasında şu şekilde konuştu: "Senaryo, insanî ve İslâmî gerçeklerden uzak. Peygamber algısı yok. Sıradan bir adam, bir öğretiyle insanlığın sonunu getirmeye çalışıyor. Oysa ki bir peygamber insanlığı diriltmeye çalışır. Peygamber denince insanın aklına iman, ahlâk gelir. Hz. Nuh'un ibadet ettiğini görmüyoruz, genel ahlâk ilkeleri yok. Neresinden tutacağınızı bilemiyorsunuz."

  Nuh: Büyük Tufan  Filmi

Hz.Nuh aleyhisselam hakkında genel bilgiler:
Nuh aleyhisselam, İdris aleyhisselam'dan sonra gelen peygamberdir. Peygamberlerin büyükleri olan ve kendilerine « Ülü'l-azm » (azm edilen) denilen altı peygamberden ikincisidir (Bu altı büyük peygamber şunlardır: Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.), M.K.) . Bunun nedeni kavminin Nuh tufanı diye adlandırılan gazap ile cezalandırılmalarındandır.


Hz.Nuh aleyhisselamın Hayatı:
Hz. Nuh, idris aleyhisselamın göğe çıkarıldıktan sonra azan insanlara peygamber olarak gönderildi. İnsanlar putlara tapmaya başladı. Cenabı-i Hak bunun için Nuh aleyhisselamı peygamber olarak gönderdi. O zaman 50 yasında idi. Yıllarca insanları dine davet etti, putlara tapınmaktan sakındırdı ve Allahü Tealaya ibadet etmelerini söyledi. Ama Nuh aleyhisselama kendi oğlu Yam yani Ken'an bile iman etmedi, hatta alaya alıp işkence ettiler: « Andolsun ki Nuh'u elci olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan baksa tanrınız yoktur. Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum » (A'raf, 59) . Nuh aleyhisselam insanların davetine icabet etmedikleri için onlara beddua etti:« (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak şaşkınlıklarını artır » (Nuh, 24) . Allahü Teala da bundan sonra Nuh aleyhisselam gemi yapmasını emretti: « Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme ! Onlar mutlaka boğulacaklardır ! » (Hud, 37) . Gemi bitince tufan oldu (denizler tastı ve her taraf su oldu). Nuh aleyhisselam şayisi 80 kişi kadar olan müminler ile 3 katli olan gemiye bindi. Nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer çift aldı. Oğlu Ken'an'i da gemiye almak istedi, ama o "Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım" dedi, gemiye binmedi ve hemen bir dalga onu alıp boğdu. Allah Teala da Nuh aleyhisselamın bu oğlu hakkında af dilemesine karşılık: « (...) Ey Nuh ! O asla senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı kötü bir iştir. O halde hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme.(...) » (Hud, 46) buyurdu. Sular dağları aştı, insanlar ve hayvanlar telef oldu. 150 gün geçtikten sonra Allahü Teala: « Yere suyunu çek; göğe: ey gök sen de yağmurunu tut » buyurdu ve bunun üzerine yağmur durdu, sular çekildi. Gemi Irak'taki Cudi dağına oturdu. Hz. Nuh'a inanıp kurtulan insanlar aç oldukları ve dağda yiyecek olmadığı için Nuh aleyhisselamin emri üzerine ellerinde olan bütün yiyecekleri birleştirdiler  ve böylece ilk defa Aşure yemeğini yaptılar. İnsanlar Nuh aleyhisselamın 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes'ten türediği için Hz. Nuh'a ikinci Adem de denir. Nuh aleyhisselamın 1000 yaşında vefat ettiği söyleniyor, ama Kur'an-ı Kerim'de : « Andolsun ki biz Nuh'u kavmine gönderdik de o 1000 yıldan 50 yıl eksik bir süre yanlarında kaldı.(...) » (El-Ankebut, 14) geçiyor. . Hz. Nuh gemicilerin ve marangozların piri sayılır, çünkü bu isleri Allah'ın ihsanıyla ilk defa o yapmıştır.


Peygamberlik:

Kur'an-ı Kerim'de peygamberler 'nezih insanlar' olarak bildirilmektedir. Onlar insanlık önünde küçük düşürülmez, kötü bir şekilde  gösterilmez. Filmde özellikle bazı bölümler gerçek ile uzaktan yakından alakası bulunmuyor. Hz. Nuh sanki  insanlığın ortadan kalkması için uğraşan birisi gibi gösteriliyor. İlahi konularda hiç bilgi yokmuş gibi gösterilerek gelininden ders alıyor havasında gösterilmiş. Oysaki  Hz.Nuh aleyhisselam bir peygamberdir ve hayatı boyunca insanlığın iyiliği için çaba göstermiş , Hak ve hukuk uğruna  mücadele etmiştir.Bu şeklilde bir hayat yaşayıp insanlık için büyük antılamayacak kadar büyük değere sahip olan bir insanı bu şekilde  göstermek son derece yanlış.

 Nuh: Büyük Tufan  Filmi

Geminin, tufandan sonra demir attığı yer:

Cudi Dağı. Gemi orada durdu, sular çekildi ve hayat yeniden devam etti. Şırnak'ın asıl adı Şehr-i Nuh'tur. Cumhuriyet döneminde adı Şırnak'a çevriliyor. Nuh Aleyhisellam'ın makamının orada olduğu söylenir. Kabri de orada olabilir.

 Nuh: Büyük Tufan  Filmi

Dünya hayatı yeniden başlıyor:

Tufandan sonra hayatta kalanlar tarımla uğraşır. Onların çocukların, çocukların çocukları yeryüzüne dağılır ve insanlık yayılır. Tarih kaynaklarında bize Türklerin ve Uzakdoğuluların Hz. Nuh'un oğlu Yafes soyundan geldiğini, Avrupa ırklarının Hamm'dan, Ortadoğu coğrafyasının da Sam'dan (diğer çocukları) geldiği söylenir. Böyle anlatılır ama gerçekliğini test etmemiz mümkün değil.

 Nuh: Büyük Tufan  Filmi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03586.0600
Euro6.73446.7614
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Takvim
Saat