Reklamlar
Hizmetler Ve İnternet Reklamları
DMCA Sertifikası
Teknoloji haberleri
Teknoloji haberlerinden haberdar olmak isyorsanız, en son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız, sitemizi ziyaret edin.

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

                Yaklaşık yirmi yıl önce Türkiye’de internet ile tanıştık. World Wide Web de hemen ardından hayatımıza girdi. Bu dönemde geçmişte örneği hiç görülmeyen bir şekilde teknolojinin hızlanmasına şahit olduk. Tüplü ekranı olan bilgisayarlarla tanışmamızdan kısa bir süre sonra LCD ekranları kullanmaya başladık. Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, tabletler de üretildikçe ve alımı kolaylaştıkça internet artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu.

                Bu kadar gelişmenin ticari hayata yansıması ise kaçınılmazdı. Şirketler ve kurumlar her zaman kolay ulaşılabilir olmak zorundaydı. Ancak normal hayatta bu pek mümkün olmuyor. İnternet ve teknoloji ise kurum ve kuruluşlara bu imkânı verdi.

                Kurumsal web tasarım kavramı bir süredir hayatımızda bulunuyor. Kısa tanımını yapacak olursak, herhangi bir kurum ve kuruluşun tanıtım ya da e-ticaret sürecini yürütebilmek amacıyla yayınladığı web tabanlı sitelerin oluşturulma süreci diyebiliriz. Ancak bu tanımın da ötesinde birçok şirket web sitelerini aynı zamanda mağaza olarak da kullanıyor. Buradan alışveriş yapma, sipariş verme, şikâyetlerin ve önerilen değerlendirilmesi gibi birçok faaliyet yürütüyor. O yüzden web sitelerine kişilerin ya da kurumların dünyaya açılan penceresi demek yanlış olmaz.

                Artık günlük birçok işlemin dahi internet yapılmış olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Dergiler ve gazeteler çevrimiçi okunuyor, alışverişler çevrimiçi mağazalardan yapılıyor, müzik internetten dinleniyor. Birçok sanatçı albüm reklamlarını internetten yapıyor. İstatistiklere göre de artık kitap alışverişleri gerçek mağazalardan değil sanal mağazalardan daha fazla yapılıyor. İnsanlar alacakları ürünü önce sanal ortamdan inceliyor, özelliklerine bakıyor, fiyat ve garanti karşılaştırması yapıyor. Tercihini bu araştırmaların ardından yapıyor.

                Yukarıdaki listeye daha fazlasını ekleyebiliriz ancak bunlar bile bugün web sitelerinin ne kadar nemli olduğunu ortaya koyuyor. O yüzden birçok şirket kurumsal web tasarım uzmanlarıyla birlikte çalışıyor. Online imajlarını bu kişilerle beraber çalışarak belirliyor ve sitelerini yayına koyuyor.

                Günümüzde unutulmaması gereken diğer bir gerçek ise müşteriler web sitesi olmayan şirketlerden alışveriş yapmayı tercih etmiyor. İnternette araştırma yaptığında web sitesine, adresine çalışan isimlerine rastlamadığı kurumlar müşterilere fazlasıyla güvensiz geliyor. Kurumsal web tasarım çalışmalarının bir imaj yaratma süreci olduğunu burada hatırlatmak zorundayız. Bu yüzyılda hiçbir imaj olmaması negatif izlenim doğuruyor.

                Sektöre yeni giren firmaların ise işe kurumsal web tasarım ile başlaması büyük bir avantaj sağlıyor. Bu konuda hizmet almayan rakiplere göre de bir adım öne geçiriyor. İnternet rekabet ortamının sağlanması hakkında herkese eşit mesafede yaklaşıyor. Yukarıda dediğimiz gibi artık ürün araştırılmaları ve alışverişleri internetten yapılıyor. Web sitesinin internette yer almasının ardından arama motorlarında ilk sayfaya yükselmesinin sağlanması ise müşteri potansiyelini artırıyor. Sitenin verdiği bilgiler, ürün çeşitliliği, hizmetlerin fazlalığı da bu konuda size fazlasıyla yardımcı oluyor. Çevrimiçi alışverişi güvenli bir şekilde yapabilmek ve teknik destek sağlanması da müşteriler için önemli bir nokta oluşturuyor. Tasarım uzmanları hizmet verdikleri müşterilerine bu konularda da yardımcı oluyor.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03586.0600
Euro6.73446.7614
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Takvim
Saat