Reklamlar
Hizmetler Ve İnternet Reklamları
DMCA Sertifikası
Teknoloji haberleri
Teknoloji haberlerinden haberdar olmak isyorsanız, en son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız, sitemizi ziyaret edin.

SEO Konusunda Sorular ve Cevaplar

Yemliha hocam merhabalar. Kursunuzu bitirdim ve bir çok bilgi edindim. Ama kurs boyunca aklımda bazı sorular oluştu ve onları not ettim. Sizi her seferinde rahatsız etmek yerine bütün soruları topladım ve tek seferde sorayım dedim. Aslında biraz uzun oldu. Ne zaman müsait olursanız o zaman cevap verebilirsiniz. Ya da tek tek verseniz bile olur acelem yok. Şimdiden teşekkür ederim hocam.

 

1-Bize alan adımızı aldıktan sonra sitemizi barındıracak ip’yi araştırıp kara listeye girip girmediğini gösterdiniz. Peki domaini almadan önce alacağımız yerin bize sağlayacağı ip’yi daha önceden kontrol etme gibi bir şansımız oluyor mu? Sonuçta aldıktan sonra bir sıkıntı çıkarsa geri dönme şansımız olmayabilir ve boşuna masraf yapmış oluruz. Ve aldığımız hostinde siteler temiz ise daha sonradan spam siteler çıkarsa biz sıkıntı çekermiyiz ?

Atanacak olan ip'yi firmadan talep edebilirsiniz. Ben ediyorum ve kontrolden sonra atamayı yaptırıyorum. Hosting kısmında özel ip alınmadığı sürece sonradan katılan siteler dahi dolaylı olarak etkiler. O yüzden özel ip alıp riski sıfıra indirmemiz gereklidir.

2-Eski seo kitaplarını okuduğumda ve videolarını izlediğimde LSI mantığından ayrı olarak sitemize belli miktarda anahtar kelimeler girebiliyormuşuz sanırım meta tag kısmına ve bunlar bizim yükselmek istediğimiz ana anahtar kelimeler oluyormuş. Ama sanırım google artık meta tag kullanımını kaldırmış. Kalkmadıysa eğer videolarınızda göremedim. Ya da varda benmi atladım diye bir sorayım dedim. Eğer artık önemsiz ise ben yazdığım makaledeki anahtar kelimemi google’a nasıl bildireceğim? Yani diyelim 500 kelimelik bir yazı yazdım araba yarışları ile ilgili. Ve ben anahtar kelimemi araba yarışları yaptım. Ama diyelim ki başka bir kelime içinde daha çok geçti yazımda google onu mu anahtar kelime olarak görür. Nasıl ayarlıyoruz anahtar kelimemizi herhangi bir yazıda ?

İlk olarak başlık burada çok önemlidir. Başlıkta zaten anahtar kelimeyi kullandıysak, makalenin anlam bütünlüğüde buna göre ilerleyecektir. Google bunu rahatlıkla fark ediyor. Ekstra olarak zaten boldlama veya italik tarzda biçimlendirmelerde bunu ektsra güçlendirir. Anahtar kelime kullanmıyoruz artık.

3-Yukarıdaki soruya ek olarak diyelim 1000 kelimelik bir yazı yazdık. 10 kez anahtar kelime girmeliyiz yazımıza. 5 anahtar kelime 5 LSI kelime girsek olur mu yoksa 10 tane anahtar kelimemi girmeliyiz ?

5 anahtar kelime ve bunun varyasyonlarını girebiliriz.LSI gizli anlamsal bağı bulunan kelimelerdir. İllaki LSI girmemize gerek yoktur.

4-Bir makale de anahtar kelimeye ek olarak kaç tane LSI girmeliyiz. Yani belli bir limiti varmı yani diyelim yukarıdaki gibi 1000 kelimelik bir yazıda 10 anahtar kelime girdik. En fazla kaç LSI kelime eklemeliyiz. Anahtar kelime oranı %1-%2 idi. Buna ek olarak LSI kelimelerin yüzde oranı falan varmı önerebileceğiniz ?

Anlamı bozmayacak şekilde ve zorlama kelime girmeyecek şekilde her kelime aynı şekilde %1-2 aralığıdır.

5-Bir makaleye kaç anahtar kelime girebiliriz ? 1 tane mi yoksa daha fazla mı? Örneğin ben 2 anahtar kelime girmek istiyorum yazımda fenerbahçe ve galatasaraydan bahsedeceğim 2 si ayrı takım ve LSI kelimelerde değil. Böyle birşey mümkün mü?

Kaç kelime girdiğin makale bütünlüğü ve uzunluğu ile ilgili. Uzattıkça kelimelerinde fazlalaşır.

 

6- Google adwords’te reklam versek, gelen kullanıcıların sitede duruş süresi gibi verilerini googlebot görüp bir seo faktörü sayacakmı? Yani amaç başta biraz bütçeyle adwords’ten trafik alıp gelenleri sitede tutarak o anahtar kelimede yararlı bir site olduğumu gösterip daha kısa sürede yukarılara çıkabilir miyiz diye sordumda.

SEO ya katkısı çok dolaylıdır. Direkt olarak sıralamaya katkı yapmaz. Matt Cuts açıklamıştı.

7- Bazı siteler belli kısımlarına banner ile kiralıyorlar. Otoriter bir sitenin bir kısmını uzun süre kiralasam seo’ya backlink açısından fayda sağlar mı ? Bu da bir nevi footer link tarzı birşey mi oluyor ?

O süre bazında katkı sağlar. Sonra daha kötü düşür yaşarsın. O yüzden 6 ay- 1 yıl gibi anlaş veya hiç anlaşma..

8- Sitemize backlink veren sitenin spam olduğunu nereden anlayacağız ? Ahrefs’te otorite puan N/A olanlar mı ? Birde ahrefs ücretli bir içerik ve sürekli ödeme yapmadığımızı düşünürsek başka türlü nasıl anlayacağız ? Ona göre o backlinkleri reddedelim.

Spam ayrı bir şey, otoritesizlik ayrı bir şey. Spam kısmını mozdan bakabilirsin. research toolsda veriyor.

9- Yine ahrefs’e hep ödeme yapmadığımı düşünürsek, sitelerin otoritesini nasıl bileceğiz? Yani ben bir siteye backlink verirken o sitenin otoritesinin benim sitemden yüksek olduğunu ahrefs dışında nasıl bileceğim ?

Ahrefs haricinde alternatifler var ama ben hep ahrefs kullanıyorum. Ücretsiz göremezsin net olarak.

10- Sizin ahrefs yönteminizle otoriter ve boşta websitelerinden bir tane buldum diyelim. Yeni bir websitesi alıp bir ay içerik girip 301 yönlendirmesi ile bu sitenin bütün otoritesini ve backlinklerini kendi yeni websiteme 301 ile yönlendirerek otoriteli bir şekilde çalışmalara başlamak gibi bir yöntem olabilir mi? Siz videolarınız da mesela 100 lerce backlinkli boş siteler bulmuştunuz. Bu yöntem beni direk sandbox gibi cezalara mı sokar? Birde eğer sokmaz ise ve olursa bir kaçtane böyle site bulup yönlendirsem yine hepsinin backlink ve otoritesini kendi siteme katsam sıkıntı yaşarmıyım ?

Domain yönlendirmeden ceza almazsın ama spam backlinki bulunan domain sıkıntı yaratır. Bunu  iyi analiz etmen gerek

11-Sizin ahrefs taktiğiyle bulduğumuz otoriter sitelere hemen alır almaz mı backlink vermeliyiz yoksa birsüre siteleri düzenleyip yazılar girip ondan sonra mı makaleler yayınlamalıyız ? Örneğin 1 ay wordpress ile bir site yapıp, 1 ay boyunca belli makaleler yayınlayıp sonra reklam sitemizi tanıtan makaleler yazmak gibi vs.

Yo zaten geç görür google backlinkleri hemen yapman faydalı olur.

12- “Kısmen türkiye’de seo anlamında birçok hata yapılmakta. Bu hataların başında bir çok linkleme veya seo uzmanı ana sayfaya linkleme yapıyor. Her uğraştığı anahtar kelime bazında hedef sayfaya özel linkleme mantığı yeni yeni fark edilmiş bir durum ki ahrefs kullanan birisi zaten hedef hangi kelimeye çalışıyorsa onla alakalı bütün sayfaları tek tek inceleyerek linkleme yapması gerekiyor.” Bunu ahrefs videonuzda söylediniz ama ne anlatmaya çalıştığınızı ben pek anlayamadım açıkcası. Açıklayabilirmisiniz.

Basit mantık, tesettür sitesiysen, tesettür giyim kelimeni tesettur-giyim kategori linkine çalışma yaparsın. Ana sayfaya değil .Her kelimeye bağlı hedef sayfaya çalışman gerek.

Şimdi bu cümlenize ek olarak bir kaç soru sormak istiyorum. Videolarınızı bitirdim ve seo uyumlu makale yazmayı öğrendim. Ama hala bu yükselme konusunda soru işaretleri var aklımda. Bunlar şu sorular:

13 - Makale yazmayı gösterdiniz ama ben belli bir anahtar kelimede yükselmek için nasıl bir çalışma yapmam gerekiyor. Örneğin “para kazanmak” anahtar kelimesinde benim sitem en üstte çıksın istiyorum. Ne gibi bir çalışma yapmam lazım. Sürekli “para kazanmak” anahtar kelimesi ile ilgili makaleler yazarak mı ya da farklı bir yol mu izleyeceğim.

Burada para kazanmak ve varyasyonlarıyla alakalı yazman gerek. Ayrıca burada LSI kelimeler bulman işine çok yarayacaktır.

14 - Yine üstteki soruma ek olarak istediğim anahtar kelime de en üstte ana sayfam çıkması için ne yapıyoruz? Yani anahtar kelimemizi makalelerimizde kullanıyoruz. Bu yüzden para kazanmak anahtar kelimesinde makalelerimizi yazdığımız sayfaların herhangi birisinin url’leri değilde ana sayfamızın çıkması için ne yapıyoruz ?

Ana sayfa çıkması için hem içeriğin anasayfada olması hemd e baclink çalışmalarının bu sayfaya yapılması gerek. Buda kategori gibi güçlü etki yaratmaz.

15 – “Her uğraştığı anahtar kelime bazında hedef sayfaya özel linkleme mantığı” kısmından şunu anladım. Url’e özel seodan bahsediyor olmalısınız. Bu konuyla ilgili şunu soracağım size. Diyelim yine sitem “para kazanmak” anahtar kelimesini benimsemiş ve bunun üzerinden yazılar yazıyorum. Bir yazımda “makale yazarak para kazanmak” ve başka bir yazımda “anket yaparak para kazanmak” ile ilgili bilgi verdiğimi varsayalım. Benim anket yaparak para kazanmak ile ilgili yazdığım yazı birisi google da “anket yaparak para kazanmak” diye aratttığında nasıl en üstte çıkartabilirim? Yani bu hedef sayfayı nasıl ilgili anahtar kelimede güçlendirebilirim. Çünkü o konuyla ilgili sitemde 1 makale var ve oda bu. Ama baktığında rekabeti düşük. Ve bu tek olan makaleyi ne yaparak ilk sıraya taşıyabilirim kendi alanında yani. Yani kısacası demek istediğim birisi makale yazarak para kazanmak yazdığında ilgili makalem ve başka birisi anket yaparak para kazanmak yazdığında diğer ilgili makalem nasıl ilk sırada çıkabilir ? Örneğin sizin ahrefs taktiğiniz ile kapanmış siteleri bulup satın aldıktan sonra bu sayfa url’lerimize tanıtım yazısı yazıp backlink alarak mı ya da başka bir çalışma yöntemiyle mi?(rekabetlerin düşük olduğunu varsayarak zamanla nasıl yükselebilirim bu anahtar kelimelerde)

Hangi konuyla alakalı yazdıysan, backlink çalışmanıda oraya yaparsın. Aramalardada backlinkle desteklşediğin sayfalar çıkar.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
254 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Takvim
Saat